Czym jest trening siłowy?
Trening siłowy to rodzaj aktywności fizycznej, do której wykorzystuje się masę własnego ciała lub ciężar zewnętrzny, jak np. sztangi, kettle, hantle, gumy oporowe i inne sprzęty dostępne na sali treningowej czy siłowni.
Trening siłowy jest ukierunkowany na wykorzystywanie obciążeń w ćwiczeniach, które są nakierowane na rozwój konkretnych grup mięśniowych. Oznacza to przeciążanie jednej albo kilku pracujących ze sobą grup mięśniowych poprzez zastosowanie progresji. Progresja może się odbywać poprzez zwiększenie obciążenia, ilości serii oraz powtórzeń.
W trakcie treningu siłowego wykonuje się krótkie i intensywne wysiłki, ale także stosuje się okresy odpoczynku między seriami.
Co jest celem treningu siłowego?
Cel treningu siłowego jest zależny od osoby i tego, co chce osiągnąć. Trójboista z pewnością powie, że trening siłowy wykonuje się po to, by zwiększyć siłę fizyczną. Z kolei kulturysta stwierdzi, że oprócz budowania masy mięśniowej, celem jest kształtowanie sylwetki. Osoba będąca po raz pierwszy na siłowni może założyć, że celem jest ogólna poprawa zdrowia. To wszystko jest prawdą, ponieważ cel treningu siłowego jest kwestią indywidualną, a my powinniśmy go dobierać w zależności od tego, jakie rezultaty chcemy osiągnąć.
Jakie są korzyści treningu siłowego?
Mówi się, że siłownia to doskonałe miejsce do budowania mięśni, co z całą pewnością jest prawdą. Jednak trening siłowy niesie ze sobą szereg korzyści zdrowotnych, które wykraczają poza samą rozbudowę mięśni.
Trening siłowy, jak sama nazwa wskazuje, zwiększa ogólną siłę organizmu. Siła ta nie tylko przydaje się podczas treningów na siłowni, lecz także znacząco ułatwia wykonywanie codziennych czynności, takich jak noszenie zakupów.
Inną z kluczowych zalet jest zapobieganie utracie masy mięśniowej, a to z kolei dotyka każdego w pewnym stopniu wraz z upływem lat. Osoby aktywne fizycznie mają wyższy bazowy poziom masy mięśniowej w porównaniu do osób nietrenujących, przez co spadek masy mięśniowej związany z wiekiem nie dotyka ich tak mocno, jak osób nieaktywnych.
Statystyki mówią, że po trzynastym roku życia co dekadę tracimy kilka procent masy mięśniowej, a proces ten przyspiesza po pięćdziesiątce.
Trening siłowy dodatkowo przyspiesza metabolizm spoczynkowy i zwiększa masę mięśniową niezależnie od wieku. Badania przeprowadzone na osobach w wieku 70-80 lat w domach spokojnej starości wykazały, że trening siłowy przyniósł każdej z nich jakieś korzyści w postaci np. wzrostu siły, sprawności czy masy mięśniowej.
Ponadto trening siłowy zwiększa gęstość kości, co przekłada się na zdolność kości do absorbowania obciążeń, co z kolei zmniejsza ryzyko złamań, a to jest szczególnie istotne w podeszłym wieku, ponieważ złamania wtedy są dużym zagrożeniem dla zdrowia.
Następną korzyścią jest poprawa koordynacji ruchowej, co ma istotne znaczenie dla utrzymania sprawności fizycznej.
Trening siłowy, choć przyczynia się do redukcji tkanki tłuszczowej, nie zawsze samodzielnie generuje wystarczający deficyt kaloryczny. Odpowiednia dieta odgrywa kluczową rolę, a dodając aktywność fizyczną można osiągnąć jeszcze lepsze rezultaty.
Trening siłowy obniża ryzyko wystąpienia cukrzycy typu 2, reguluje ciśnienie krwi, poprawia profil lipidowy i korzystnie wpływa na stan naczyń krwionośnych.
Dodatkowo, dzięki treningowi siłowemu, możemy skutecznie zapobiegać bólom pleców, pod warunkiem, że jednocześnie dbamy o zdrowie i ograniczamy siedzący tryb życia.
Na koniec nie można zapomnieć o jego wpływie na psychikę. Trenowanie powoduje wydzielanie hormonów szczęścia, czyli endorfin.
Czy trening siłowy pomaga schudnąć?
Trening siłowy może pomóc w redukcji tkanki tłuszczowej. Natomiast w zgubieniu zbędnych kilogramów najważniejsza jest zbilansowana dieta, a to deficyt kaloryczny jest w stanie zagwarantować, że na wadze zobaczymy spadki kilogramów. Trening siłowy jest oczywiście w stanie nam w tym jeszcze bardziej pomóc i sprawić, że rezultaty naszych działań będą jeszcze lepsze np. nasza sylwetka stanie się bardziej umięśniona, przez co będziemy lepiej wyglądać.
Jak zacząć trening siłowy?
Pierwszym i najważniejszym krokiem w rozpoczęciu treningów jest określenie celu. Czy chcemy zwiększyć swoją wytrzymałość, masę mięśniową, a może planujemy redukcję? Kiedy mamy jasno określony cel, łatwiej będzie oszacować potrzebny czas do jego osiągnięcia.
Drugim ważnym czynnikiem jest dokładne rozplanowanie treningów. Musimy wiedzieć, ile jednostek powinniśmy wykonywać w tygodniu oraz jakie dokładnie ćwiczenia warto włączyć do programu. W tym może nam pomóc materiały dostępne na YouTube czy innych mediach społecznościowych. Warto także skorzystać z usług trenera personalnego. Specjalista nie tylko przekaże nam wiedzę, ale także będzie mógł na bieżąco kontrolować technikę wykonywanych przez nas ćwiczeń, dzięki czemu będziemy mieć pewność, że nie zrobimy sobie krzywdy.
Trening siłowy – co warto o nim wiedzieć?
Podsumowując, trening siłowy to rodzaj treningu oporowego, do którego wykorzystuje się masę własnego ciała lub ciężar zewnętrzny, takie jak np. sztangi, kettle, hantle, gumy oporowe. Ten rodzaj aktywności fizycznej skupia się na wykorzystywaniu obciążeń w ćwiczeniach, które są ukierunkowane na rozwój konkretnych grup mięśniowych. Ponadto niesie ze sobą szereg korzyści dla naszego zdrowia, takich jak większa siła, większa gęstość kości, poprawa profilu lipidowego oraz korzystny wpływ na psychikę z uwagi na to, że podczas aktywności wydzielają się endorfiny ( hormony szczęścia). Trening siłowy również pomaga w redukcji zbędnej tkanki tłuszczowej.. Jednak w tym przypadku warto pamiętać, że odpowiednio zbilansowana dieta jest podstawą.
Jak widać, trening siłowy przynosi wiele korzyści, pod warunkiem, że ćwiczenia są dobrze wykonywane. Jeśli nie mamy pewności, czy wykonujemy je poprawnie, a chcemy trenować, zawsze warto zgłosić się do trenera personalnego.
Zapraszamy do naszego działu Keto Blog gdzie znajdziesz więcej interesujących artykułów!