Zobacz również: Keto jadłospis a dieta ketogeniczna – jak jeść na diecie ketogenicznej?
Czym jest olej MCT zawierający średniołańcuchowe kwasy tłuszczowe? Jakie właściwości prozdrowotne wykazują te związki?
Zanim przejdziemy do omówienia najważniejszych zasad związanych ze stosowaniem diety ketogennej MCT, spróbujemy wyjaśnić, czym tak naprawdę jest olej MCT i dlaczego cieszy się coraz większą popularnością wśród osób prowadzących aktywny tryb życia. Ten specyficzny tłuszcz zaliczany do średniołańcuchowych kwasów tłuszczowych najczęściej jest pozyskiwany z oleju kokosowego lub oleju palmowego. Do jego popularnych źródeł należą też inne oleje roślinne (w tym olej lniany i olej z wiesiołka), a także masło, mleko krowie i przetwory mleczne.
Działanie MCT jest bardzo szerokie. Występujące w nim kwasy średniołańcuchowe wykazują właściwości przeciwzapalne, antybakteryjne, przeciwcukrzycowe oraz przeciwnowotworowe. W odróżnieniu od tłuszczów trans nie podnoszą poziomu cholesterolu i nie zwiększają ryzyka chorób sercowo-naczyniowych.
Olej MCT jest tłuszczem charakteryzującym się wyjątkowym sposobem wchłaniania. Ponieważ stanowi łatwe i szybkie źródło energii wzbudza duże zainteresowanie zwłaszcza wśród sportowców i osób regularnie ćwiczących. Nie są to jednak jedyne właściwości, jakie wykazują średniołańcuchowe kwasy tłuszczowe. Związki zawierające od 6 do 12 atomów węgla pełnią też wiele innych funkcji, w tym między innymi:
- wspomagają proces trawienia,
- podnoszą poziom ciał ketonowych we krwi,
- przyspieszają przemianę materii,
- zwiększają uczucie sytości,
- regulują gospodarkę hormonalną,
- zmniejszają ilość zmagazynowanej tkanki tłuszczowej.
Włączenie do jadłospisu kwasów tłuszczowych MCT może przynieść wiele korzyści zdrowotnych. Ich stosowanie jest polecane nie tylko osobom dążącym do redukcji masy ciała, ale również wszystkim tym, którzy zmagają się ze złym wchłanianiem, zaburzeniami układu pokarmowego, infekcjami wirusowymi i bakteryjnymi. Ponadto są odpowiednie dla pacjentów z zespołami metabolicznymi (w tym z cukrzycą typu II oraz z insulinoopornością), gdyż zwiększają wrażliwość tkanek na insulinę i nie podnoszą poziomu glukozy we krwi.
Dieta ketogeniczna MCT – na czym polega i jakie są jej najważniejsze zasady?
Wiesz już, że olej MCT bogaty w kwas kaprylowy, dekanowy i laurynowy to wyjątkowy produkt pozyskiwany z kokosa lub ziaren palmowych. Zdaniem dietetyków dzięki swoim właściwościom może stanowić świetne uzupełnienie ketogenicznego sposobu odżywiania. Znajdujące się w nim kwasy trafiają bezpośrednio do wątroby, która jest odpowiedzialna za produkcję ketonów. Warto zaznaczyć, że nadwyżka MCT nie jest magazynowana jako tłuszcz w organizmie, dlatego związki te spożywane regularnie mogą stanowić świetne wsparcie procesu spalania kalorii.
Dieta niskowęglowodanowa z dodatkiem oleju kokosowego zawierającego MCT zasadniczo nie różni się od klasycznego modelu keto. Główne źródło energii w tego rodzaju sposobie żywienia stanowią tłuszcze, które powinny być dostarczane do organizmu z pełnowartościowymi i dobrej jakości produktami. Dieta z dodatkiem oleju MCT i oleju kokosowego jest wariantem diety ketogenicznej bazującej na tłuszczach wyróżniających się unikalnym procesem ich trawienia oraz wchłaniania. Spożywanie oleju MCT może pomóc w szybszym wejściu w ketozę, a co za tym idzie, w sprawniejszym zrzuceniu nadprogramowych kilogramów oraz w polepszeniu ogólnej kondycji fizycznej.
Zastosowanie oleju MCT w diecie ketogenicznej – czy olej kokosowy MCT rzeczywiście przyspiesza metabolizm i ułatwia odchudzanie?
Olej MCT to suplement diety, po który coraz chętniej sięgają sportowcy oraz osoby na diecie ketogenicznej. Jego szczególne właściwości sprawiają, że włączenie do jadłospisu oleju MCT może pomóc zwiększyć produkcję ciał ketonowych oraz ułatwić zrzucenie zbędnych kilogramów. Regularna suplementacja tym naturalnym produktem może być także pomocna w przypadku osób, które chcą poprawić profil lipidowy, ustabilizować poziom glukozy czy polepszyć pracę mózgu.
Skupmy się jednak na tym, w jaki sposób olej MCT może zwiększać spalanie nadmiernie nagromadzonego tłuszczu i wspomagać redukcję masy ciała. Liczne badania dowodzą, że olej MCT jest łatwo przyswajalny i szybko metabolizowany przez organizm. Dzięki unikalnemu procesowi trawienia przyspiesza procesy metaboliczne oraz wspiera prawidłowe funkcjonowanie układu pokarmowego. Dodatkowo zapewnia sytość po posiłku na dłużej, przez co ilość spożywanego jedzenia w ciągu dnia spada. Istotne znaczenie w regulacji apetytu ma leptyna – hormon zmniejszający uczucie głodu, który po spożyciu tłuszczu MCT pozostaje na wysokim poziomie przez długi czas.
Dieta ketogeniczna – jak zacząć? W jaki sposób włączyć olej MCT do jadłospisu?
Właściwie zbilansowana dieta ketogeniczna zakłada ograniczenie spożycia węglowodanów na rzecz pełnowartościowych tłuszczów i białka. By poprawić trawienie i wchłanianie substancji odżywczych, a także przyspieszyć spadek masy ciała, wiele osób na diecie keto sięga po olej MCT. W jaki sposób jednak go stosować, by odnieść korzyści dla zdrowia? Jak się okazuje, wprowadzenie produktu o wysokiej zawartości MCT do jadłospisu nie jest trudne.
Ten naturalny suplement diety możesz dodawać do wielu różnych potraw i napojów. Przykładowo, świetnie sprawdzi się jako dodatek do sosów sałatkowych, ale bez przeszkód możesz go także wykorzystać jako składnik zdrowego koktajlu czy smoothie. Olej MCT jest często dodawany też do napojów kawowych. Kawa z dodatkiem masła i oleju MCT nie tylko silnie pobudza i dostarcza energii, ale także przyspiesza ukrwienie tkanek, poprawia funkcje poznawcze i usprawnia produkcję ketonów, przez co wspomaga utratę kilogramów.
Czy dieta ketogenna z wykorzystaniem tłuszczu MCT jest odpowiednia dla każdego? Jakie istnieją przeciwwskazania do stosowania oleju MCT?
Wymiana węglowodanów na tłuszcze może przynieść korzyści zarówno osobom z nadwagą i otyłością, jak i pacjentom zmagającym się z różnego rodzaju schorzeniami przewlekłymi. W tym miejscu trzeba jednak zaznaczyć, że ten sposób odżywiania nie jest odpowiedni dla każdego. Przeciwwskazaniem do jego stosowania są przede wszystkim problemy z nerkami, wątrobą oraz tarczycą. Z tego programu żywieniowego nie powinny też korzystać osoby z zaawansowanymi chorobami układu sercowo-naczyniowego oraz wrodzonymi zaburzeniami metabolicznymi.
Przeciwwskazaniem do wprowadzenia organizmu w stan ketozy nie jest natomiast weganizm oraz wegetarianizm. Tłuszcze w jadłospisie mogą bowiem pochodzić także z produktów pochodzenia roślinnego. W każdym przypadku ten sposób odżywiania musi być prowadzony mądrze i racjonalnie, by nie doprowadził do niedoborów pokarmowych.
Chcesz zmienić nawyki żywieniowe i wspomóc spalanie tkanki tłuszczowej? Włącz olej MCT do swojej diety!
Dieta ketogeniczna jest dietą wysokotłuszczową, która powinna być wprowadzana pod ścisłą kontrolą lekarza i dietetyka. Liczne badania dowodzą, że olej MCT to prawdziwy pogromca tłuszczu i znakomite wsparcie dla ketogenicznego sposobu odżywiania. Osoby, które do tej pory nie przyjmowały tego produktu, powinny wprowadzać go do jadłospisu ostrożnie. Ważne jest również, aby stopniowo podwyższać częstotliwość jego przyjmowania i uważnie obserwować przy tym reakcje organizmu. Dzięki temu można uniknąć skutków ubocznych w postaci bólu brzucha, skurczy czy biegunki.